Jak Szyć - razem z Jan Leśniak


Jak szyć  - razem z Jan Leśniak 


Dziś mamy bardzo praktyczny  TUTORIAL - DIY  szycia naszej sukienki bazy 102, który przygotował Jan Leśniak.
Jest to jeden z częściej zamawianych wzorów - i mamy o niego wiele pytań, dlatego mamy nadzieję, że będzie dużą pomocą. 
W ten sam sposób uszyjecie nasz model Nr 109 A - z marszczonym dołem - który stał się już bestsellerem w wielu firmach odzieżowych !

jak uszyć sukienka
Nie chcesz, nie lubisz szyć ? Piękne, kobiece wzory - kupisz w Marie Zelie


Na naszej formie zawarta jest :

 • podszewka
 • dól -sama spódnica 
 • góra sukienki z rękawem bardzo dopasowanym do tkanin elastycznych
 • rękaw luźniejszy do tkaniny stabilnej - każdy oznaczony w 3 długościach - krótki - średni i długi
 • odszycie pach - do szycia sukienki bez rękawów, na lato. 
 • Otrzymujesz swój wybrany rozmiar - na papierze przemysłowym termoaktywnym wielorazowego użytku. 
 • wycinaj formę dopiero po naklejeniu na tkaninę, otrzymasz bardziej precyzyjny wykrój - wcześniej możesz tylko porozcinać elementy miedzy sobą. 
 • Dla firm - proszę podać szerokość tkaniny - u przygotujemy odpowiedni układ - w cenie. Tak wygląda cała forma - każdy potrzebny element jest  wydrukowany - nie trzeba niczego kopiować. 

wykroje na sukienkę

darmowe wykroje

wykroje na sukienkę

wykroje na sukienkę

Opis - oryginalny tekst ze strony Janka - możesz odwiedzić tez jego stronę TU

Przygotuj:
 • Formę na sukienkę w swoim rozmiarze, możesz ją zakupić w sklepie The Costiumer. Obsługę form wyjaśnię w dalszej części posta. Agnieszka przygotowała dwie opcje: 1. tańszą, dokładnie taką jak moja: LINKOraz droższy zestaw, w którym dodatkowo są trzy opcje rękawków, i trzy opcje dołów –  z koła, lub z prostokąta z zakładkami oraz w wersji marszczonej LINK.
 • Materiał na sukienkę – ja szyjąc rozmiar 36 zużyłem 2,1 m, jednak wszystko zależy od długości spódnicy z koła (czyli dołu sukienki) – więc najpierw wytnij formy i sprawdź ile materiału zużyjesz.  ( dopisane // dla każdego rozmiaru podane jest zużycie ) Użyłem dzianiny piankowej, klejonej z dwóch warstw, dostałem ją w prezencie od Kasi i Krzyśka z Wytwórni z SercaMoja wersja kolorystyczna niestety już się wyprzedała, ale jest druga, w cieplejszych kolorach. Forma jest przygotowana na tkaninę, jeżeli umiesz wszywać zamek, to spokojnie możesz ją uszyć z tkaniny – ważne, aby miała około 5% elastanu w składzie – wtedy sukienka się lepiej układa. Można, jak ja, użyć też dzianiny ale ważne, aby była w miarę sprężysta, nie zbyt elastyczna i „nie lejąca się” – ponieważ sukienka wyjdzie zbyt duża. Mocno elastyczne dzianiny rozciągają się pod swoim ciężarem i ubrania muszą być bardziej dopasowane. W formach na tkaniny (jak ta, z której korzystamy) ujęty jest tak zwany „luz odzieżowy” czyli dodatek w obwodach, dzięki któremu w sztywnej tkaninowej sukience jest więcej luzu i wygody.
 • Kawałek flizeliny z klejem, do podklejenia odszycia dekoltu i pach  – patrz niżej.
 • Ewentualnie kawałek materiału w kontrastowym kolorze na wykończenie dekoltu i pach.
 • Nici, szpilki, mydło, nożyce. Linijkę i metr wrzuciłem na zdjęcie z przyzwyczajenia, dzięki gotowej formie, nie będziesz ich używać.

Przygotowanie wykroju:
W paczce od The Costiumer znajdziesz wielki arkusz papieru ( dopisek : teraz forma podzielona jest na 3 kawałki - aby łatwiej było ją ułożyć w warunkach domowych ) , na którym wydrukowane będą wszystkie elementy twojej formy. Elementy nie nachodzą na siebie, nic nie musisz przerysowywać, jedynie wytnij je. Każdy z elementów jest podpisany, zatem łatwo rozszyfrujesz jakim fragmentem sukienki jest. Pod opisem znajduje się linia zakończona grotem – jest to oznaczenie nitki prostej – czyli informacja o tym, jak układać dany element na materiale. Nitka prosta powinna pokrywać się z wątkiem w tkaninie, a w dzianinie z kolumienkami. Mówiąc prościej: te linie powinny być ułożone na materiale w pionie – równolegle do brzegu fabrycznego (brzeg fabryczny to ta krawędź materiału  z dziurkami, nie ta obcięta przez sprzedawcę). Grot wskazuje górę elementu. Wszystkie elementy mają dorysowany dodatek 1 cm na szwy dookoła,  co bardzo ułatwia pracę i daje 100% precyzji. Dodatkowo, na każdym elemencie znajdują się tak zwane znaczniki, czyli małe kreseczki – są to punkty, które powinny się ze sobą pokrywać podczas zszywania dwóch elementów, pomoc przy spinaniu elementów przed szyciem – opowiem o tym dalej.  Powiem wam, że byłem zaskoczony tym, jak przyjemnie się pracuje z tak przygotowaną formą, o połowę mniej myślenia. Ach i te wszystkie moje kursantki, które lubią żeby co do milimetra się zgadzało, byłyby zachwycone (MAGDA B. coś dla Ciebie ;P).wykroje na sukienkę


wykroje na sukienkę

Po wycięciu wszystkich elementów ponacinaj znaczniki – wytnij na ich miejscu w naddatkach na szwy maleńkie trójkąciki. A następnie delikatnie odklej papier od materiału.wykroje na sukienkę


 wykroje na sukienkę


Gotowe – wszystkie elementy góry od sukienki skrojone.  Zaczniemy od zszycia góry. Jeżeli szyjesz z tkaniny obrzuć overlockiem wszystkie elementy przed szyciem. Moja dzianina jest idealna ponieważ się nie pruje, zatem zostawiam surowe wszystkie szwy.

Zaczniemy od doszycia boczków tyłu do środkowych elementów. Ułóż bok tyłu na środkowym elemencie tak, aby stykały się prawą stroną materiału, a znaczniki na krawędzi łuku się pokryły. Zepnij szpilką obydwa elementy w miejscu znacznika, następnie zepnij szpilką dół i górę łuku, potem dodaj kilka szpilek pomiędzy tymi trzema. Na samej krawędzi, obwody łuków mogą się nie zgadzać, ale w miejscu gdzie wykonasz szew są idealnie równe. Szyj 1 cm od krawędzi. Moja dzianina się nie rozciąga zbyt mocno, zatem w pionowych szwach użyłem zwykłego ściegu – będzie łatwiej rozprasować te szwy, jeżeli używasz bardzo elastycznej dzianiny szyj ściegiem zyg-zak na zwykłej maszynie lub owerlokiem.wykroje na sukienkę

wykroje na sukienkę


Teraz upnij przód – w elementach przodu, na łuku są dwa znaczniki – tu łuk jest bardziej wygięty i podczas szycia kształty elementów różnią się tak bardzo, że potrzeba więcej punktów orientacyjnych do spinania. Zepnij bok ze środkowym elementem najpierw w miejscu dolnego znacznika i na dolnej krawędzi łuku, a następnie górny znacznik i szczyt łuku, i na koniec dodaj szpilki pomiędzy tymi już wpiętymi. Zszyj elementy.

Po szyciu rozprasuj szwy. Może tego nie wiecie, ale dobre żelazko to 50% ładnego szwu :) na dowód, na zdjęciu poniżej szew rozprasowany (po lewej stronie) i ten sam jeszcze przed prasowaniem (po prawej). Aby naddatki ładniej się ułożyły ponacinaj je w poprzek na łuku. Rozprasuj je na boki.wykroje na sukienkę
Ułóż zszyte elementy tak, aby miseczka na biust była wypełniona, aby nie powstały zaprasowania. Najpierw, na sucho, rozprasuj naddatki na boki po lewej stronie. Potem, po prawej stronie, z użyciem pary, mocno spłaszcz szew – dzięki kształtowi prasulca nie spłaszczysz miseczki :)
http://prasulec.pl/

Teraz zszyj dwa elementy tyłu z przodem na ramionach.wykroje na sukienkęPrzygotuj odszycie – panel do wykończenia dekoltu i pach. Ja użyłem cieńszej dzianiny w kontrastowym kolorze. Odszycie przodu składa się z jednego elementu, tył rozcięty jest na dwa – tam wszywamy zamek.Jeśli, jak ja, z zamka rezygnujesz, i tak na środku tyłu musi być szew, ponieważ jest w nim ukryte profilowanie pleców. Na zdjęciach poniżej wystaje 1 cm dzianiny na elementach tyłu, ponieważ przez pomyłkę odciąłem sobie dodatek na szwy wycinając papierowe formy – stąd dodałem 1 cm wycinając dzianinę.
Odszycie trzeba podkleić flizeliną, aby trzymało formę i nie wywijało się. Po wycięciu odszycia z materiału, wytnij dokładnie takie same elementy z flizeliny. Do tak precyzyjnych zadań używam maty samogojącej i noża krążkowego.

wykroje na sukienkę


wykroje na sukienkę


Gotowe elementy. Usuń papier do form z materiału, i ułóż flizelinę tak, aby lewa strona flizeliny (ta z klejem, błyszcząca) stykała się z lewą stroną materiału.

Za pomocą prasy lub żelazka przyklej flizelinę. Jeżeli używasz żelazka najpierw wykonaj testy na próbce, aby ustawić odpowiednią temperaturę – taką, która roztopi klej, ale nie spali flizeliny (między temperaturą prasowania wełny i bawełny). Flizelinę przyklejaj dociskając miejscowo przez około 10 sekund – nie jeździj żelazkiem, musisz dobrze rozgrzać kawałek po kawałku, aby klej się stopił i dobrze związał flizelinę z materiałem.

Teraz zszyj fragmenty odszycia. Odszycie jest odwzorowaniem górnej części sukienki: dekoltu, pach i ramienia. Zatem zszyj je dokładnie tak samo jak górną część sukienki: doszyj elementy tyłu do przedniego elementu na ramionach

wykroje na sukienkę
Rozprasuj naddatki na szwy na boki, to samo zrób w sukience. Ułóż odszycie na sukience tak, aby stykały się prawymi stronami materiałów, powinno dokładnie pokrywać się kształtem z dekoltem i pachami w sukience. Upnij dokładnie dekolt i pachy (pamiętaj o znacznikach).
Wykonaj przeszycie 1 cm od krawędzi dookoła dekoltu i pach. Zwróć uwagę aby naddatki na ramionach się nie podwinęły, aby uniknąć zgrubień na szwach.

Teraz ponacinaj naddatki w poprzek na wszystkich zakrętach – robisz to po to, aby po zaprasowaniu odszycia do wewnątrz szwy się nie marszczyły. Uważaj aby nie ciąć zbyt blisko szwu – powinno zostać około 2-3 mm nie przecięte.

Teraz przewiń przez ramiączko połówkę tyłu na prawą stronę, potem przewlecz drugą połówkę tyłu. Sukienka trochę się pomnie, ale nie przejmuj się tym i tak trzeba będzie zaprasować krawędzie dekoltu i pach.

Po wywinięciu na prawą stronę zaprasuj krawędzie dekoltu i pach. Jeżeli te zdjęcia nie były wystarczająco jasne obejrzyj ten filmik LINKUpnij najpierw środek, potem na bocznych krawędziach a następnie całą resztę- doszywasz prostą krawędź do półokręgu więc warto wpinać szpilki gęsto. To samo zrób z połówkami tyłu i ćwiartkami kół. Jeżeli szyjesz z dzianiny i nie planujesz zamka, zszywając te elementy koniecznie użyj ściegu zyg-zak lub owerloka – ten szew musi być elastyczny, ponieważ mocno go będziesz rozciągać wkładając sukienkę.

wykroje na sukienkę


wykroje na sukienkę

Teraz zszyj przód i tył na bokach. Podnieś odszycie i wykonaj szew na bocznej krawędzi a następnie kontynuuj na odszyciu – tak, aby potem, po zaprasowaniu odszycia w dół, szwy schowały się pod nim. Dokładnie tak samo zszyj tył. Jeżeli szyjesz z tkaniny to jest moment na wszycie zamka. Dziś nic na ten temat nie pokazuję, ponieważ w moim materiale nie było to konieczne, ale już niebawem w dziale podstaw pojawi się wreszcie tutorial o wszywaniu różnych zamków. A póki co, tutaj jest instrukcja z Burdy LINKW tym filmiku nie ma nic o odszyciu – obiecuję, że będzie dokładna instrukcja niebawem :) a póki co, ci którzy zamka jeszcze nie wszywali niech wybierają dzianinę!

Kiedy boki i tył są już zszyte, przymierz sukienkę. To jest moment, aby ewentualnie dopasować  długość – po ustaleniu długości wykończ dół. Ja użyłem dzianiny, która się nie pruje, więc zostawiłem surowy brzeg – to formie koła robi najlepiej, jest lekkie i nic się nie marszczy. Dwa najczęstsze sposoby wykończenia koła to: lamówka cięta ze skosu (odradzam, bo to wszywanie baaardzo długiego paska) lub podwinięcie o 0,5 cm. Nie podwijaj dolnej krawędzi na większą szerokość niż 1 cm, ponieważ wtedy szew będzie się marszczył. To dlatego, że zaprasowujesz krawędź o szerokim obwodzie koła pod spód,  w miejscu gdzie będzie szew, obwód koła jest już mniejszy – stąd marszczenie. Im szersze podwinięcie, tym większa różnica w obwodach i większe marszczenie. Ja koło zwykle wykańczam tak, że obrzucam krawędź owerlokiem – szew daje lekkie usztywnienie krawędzi, dzięki czemu łatwiej jest zaprasować tak wąziutki kawałek, podwijam dół tylko na szerokość szwu owerlokowego.
Podczas przymiarki zwróć też uwagę na talię – jeżeli chcesz zwęzić sukienkę w talii, zrób to na bocznych szwach – ja na pewno będę musiał dopasować swoją do Justyny, bo ona ma talię osy!! Ale można to zrobić tez za pomocą szarfy wiązanej w talii. Zatem bierzemy się za pasek.
Postanowiłem, że zrobię go również z jedną warstwą w kontrastowym kolorze. Wytnij elementy paska – w papierowych formach jest on rozcięty na dwie części, ale jeżeli pozwoli ci na to ilość materiału, możesz złączyć je w jeden długi pas – sprawdź też, czy odpowiada ci jego długość – przy grubym materiale, pasek może być za krótki na zrobienie węzła i kokardy. Zszyj ze sobą elementy tak, aby stykały się prawą strona materiału. Nie zaszywaj krótkiej krawędzi na środku paska – to przez nią wywiniesz pasek na prawą stronę.

Teraz ułóż na sobie dwie połówki paska tak, aby stykały się prawymi stronami. Zepnij tylko dwie, prawe warstwy paska (na zdjęciach szara pianka) i wywiń końcówkę tak, jak zwija się skarpetki ;P. Zepnij warstwy prawej strony paska na całej ich szerokości i postaraj się upiąć choć po kawałeczku spodniej warstwy (jasno zielona).
 Zszyj to co udało się upiąć, pasek będzie wystawał z niezaszytego fragmentu zielonej warstwy (spodniej warstwy paska). Teraz rozciągnij obydwie połówki paska – wywinięty fragment zsunie się z niego i sam wywinie na prawą stronę. Teraz zaprasuj krawędzie szczeliny do wewnątrz i zszyj je ze sobą – ten szew będzie widoczny, więc użyj nici w dobrze dopasowanym kolorze.
wykroje na sukienkę

Sukienka gotowaaaaaaaaa!!! Ale zabawa, powiem wam, że jeszcze chyba nigdy nie byłem tak precyzyjny podczas szycia – spodobało mi się z tymi formami, mam od Agi jeszcze kilka wykrojów więc na pewno jeszcze do tematu wrócimy – podobało się?
Udanego szycia i pochwalcie się swoimi sukienkami!!


Spodobał Ci się wpis, wypróbuj nasze formy -chcesz uczyć się szyć - zaczynasz ?
Sprawdź nową książkę od Janka, w której jesteśmy partnerem ! 
wykroje na sukienkę

Sprawdź także super patent do prasowania ! http://prasulec.pl/
oraz bardzo pomocny kanał THREAD  :https://www.youtube.com/channel/UCjAGdVPsJrhV9Y3rNPrZnBw

wykroje

sewing patterns, sew patterm, sew pattern pdf, 

Komentarze

 1. Czy wykrój 102 będzie jeszcze dostępny w podstawowej formie czy już tylko jako 3-pak?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest cały czas w sklepie:
  http://www.thecostiumer.com/wykroj-sukienka-olowkowa-102 ołówkowa
  http://www.thecostiumer.com/wykroj-forma-odziezowa-sukienka-102-baza-z-kola-janek-lesniak koło  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety oba linki pokazują błąd 404 - nie znaleziono strony :(

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

JAK USZYĆ : SPÓDNICA TRAPEZOWA

JAK USZYĆ : SUKIENKA HISZPANKA -DIY

WYKROJE NA LETNIĄ SUKIENKĘ - LINIA A